Satış Ortaklığı Beyanı | Yasal Uyarı | İletişim

Rehberinde Kayıtlı Olmadığım Kişinin Çevrimiçi Olduğunu Görebilir miyim?

Rehberinde Kayıtlı Olmadığım Kişinin Çevrimiçi Olduğunu Görebilir miyim? Yalnızca kişilerinizden değil, WhatsApp’taki neredeyse herkesten çevrimiçi olduğunuzu gizlemenin neredeyse hiçbir yolu yoktur. Bu durum, takipçilerinizin faaliyetlerinizi izleyerek çevrimiçi olup olmadığınızı belirlemelerine açık kapı bırakmaktadır.

Kişi Listemde Olmayan Biri WhatsApp’ta Çevrimiçi Olduğumda Beni Görebilir mi?

Bu sorunun kısa yanıtı evet; insanlar rehberinizde olsun ya da olmasın WhatsApp’ta çevrimiçi olup olmadığınızı görebilir. Çevrimiçi durumunuzu tamamen gizli hale getirmek mümkün değildir. Ancak WhatsApp’ı kullanmaktan henüz vazgeçmeyin; gizlilik konusunda iyileştirmeler yapılıyor.

Rehberinde Kayıtlı Olmadığım Kişinin Çevrimiçi Olduğunu Görebilir miyim?

Çok sayıda web sitesi ve üçüncü taraf uygulaması, birisinin telefon numaranızı girmesine ve WhatsApp aracılığıyla çevrimiçi olup olmadığınızı kontrol etmesine olanak tanır.

Bu uygulamalardan bazıları, bir kişinin iki numara girmesine izin vererek etkinlikte bir çakışma olup olmadığını öğrenmeye kadar gitti.

Bu, yanlış ellerde çok riskli bir bilgi olabilir. Bu nedenle birçok web sitesi ya da uygulama kapatılmıştır.

İyileştirmeler Yapılıyor

Teknoloji güvenliğine yönelik birçok tehdit nedeniyle WhatsApp’ta kullanıcılarının korunması için iyileştirmeler yapılıyor.

İlk olarak, insanların WhatsApp kullanıcılarının çevrimiçi durumlarına bakmalarına izin veren üçüncü taraf uygulamaların çoğu, WhatsApp’tan bu hizmetleri durdurmaları gerektiğine dair bildirimler aldı.

Bir diğer gelişme ise “son görülme” ve “durum” bilgilerine erişimi zorlaştıran gizlilik önlemlerini içeriyor.

Kullanıcılar ayarlarını değiştirdikleri takdirde “son görülme” bilgilerini isterlerse “hiç kimseye” göstermeyi tercih edebiliyor.

“Durum” için ise gizlilik seçenekleri arasında “kişilerim”, “kişilerim hariç…” ve “sadece … ile paylaş” yer alıyor. Bu iyileştirmeler, bilgilerin yalnızca kullanıcının seçtiği kişilerle paylaşılmasını sağlayacaktır.

Gizliliğinizi şu şekilde sağlayabilirsiniz:

  1. WhatsApp’ta “ayarlar “ı ve ardından “hesap “ı seçin.
  2. “Hesap “a tıkladıktan sonra, gizlilik ayarlarınızı yapabileceğiniz birkaç kategori göreceksiniz. Bu kategoriler arasında “son görülme”, “profil fotoğrafı”, “hakkında”, “gruplar” ve “durum” bulunmaktadır.

  1. “Gruplar” ve “durum “un yanı sıra, gizlilik için en yüksek ayarları korumak için aslında “hiç kimse “yi seçebilirsiniz.
  2. “Durum” ve “gruplar” için, mümkün olduğunca özel tutmayı tercih ederseniz, “yalnızca … ile paylaş” seçeneğini seçebilirsiniz, bu da son derece güvendiğiniz birini seçmenize olanak tanır.

Kişi Değilseniz WhatsApp’ta Birinin Çevrimiçi Olup Olmadığını Görebilir misiniz?
Açıkçası bu, bu bilgileri ne kadar çok izlemek istediğinize bağlıdır. Çoğunlukla, kişiniz olmayan birinin çevrimiçi olup olmadığını görmenin tek yolu, WhatsApp ile ilişkili telefon numarasını bilmektir.

Bu noktadan sonra, hesapları izlemenize yardımcı olacak bir uygulamaya yatırım yapmanız gerekebilir. Bu uygulamalardan birkaçı, kişinin izlemek istediği telefona erişiminin olmasını gerektirir ki bu da çoğu durumda makul değildir.

WhatsApp’ı takip eden bir başka popüler uygulama, müşteriler satın alma işlemini gerçekleştirdikten sonra ne kadar iyi çalıştığı konusunda bazı olumsuz eleştirilere sahiptir. Birinin çevrimiçi olup olmadığını görme ihtiyacınıza bağlı olarak masraf yapmaya değmeyebilir.

Elbette ebeveynler için, çocuklarının çevrimiçi güvenliğini sağlamak için yapılan masrafa tamamen değebilir.

WhatsApp’ta bir kişiyi görebiliyorsam, bu onun rehberinde de olduğum anlamına mı gelir?

Bir kişi sizin telefon numaranıza sahipse ve WhatsApp kullanıyorsanız, bir hesabınız olup olmadığını görebilir. Kişi listesi doğrudan telefonunuzdaki kişilerinizden gelir. Peki Rehberinde Kayıtlı Olmadığım Kişinin Çevrimiçi Olduğunu Görebilir miyim?

Telefon numaranızı onların telefonundan kaldırmadığınız sürece, ki bu kolay bir yol gibi görünmüyor, o zaman WhatsApp aracılığıyla sizinle iletişime geçebilirler.

Aslında onları gizlilik ayarlarınızdan engelleyebilirsiniz, böylece WhatsApp aracılığıyla sizinle iletişime geçemezler.

Unutulmaması gereken bir diğer husus da, telefon rehberinizde olmayan yeni bir kişiyle sohbet oluşturduğunuzda, bu kişinin de numaranızı göreceğidir.

WhatsApp’ı yeni bir kişiyle yalnızca bu kişiyle gizlilik konusunda herhangi bir şüpheniz yoksa kullanmanız gerektiğini fark ettiğinizden emin olun.

Gizliliği artırma ihtiyacı devam ettikçe, WhatsApp gibi şirketler telefon numaralarını gizleme yeteneğini geliştirmek için çalışıyor ve bunun yerine bir kişinin kimliğini daha fazla korumak için kullanıcı adlarını dahil etme yeteneği sunuyor.

Kişi Listemde Olmayan Kişiler Durum Güncellemelerimi Görebilir mi?

Başkalarının görebileceklerini sınırlamak için durum güncellemelerinizi gizli yapın. Whatsapp’ı açın ve menünün durum bölümüne gidin (yukarı oklu simge). Şimdi durumu düzenle’yi seçin ve Gizlilik’i seçin.

Artık güncellemenizi herkesin görebileceği şekilde herkese açık veya yalnızca sizin erişebileceğiniz şekilde özel olarak ayarlama arasında seçim yapabilirsiniz.

Ayrıca, adres defterinizde bulunmayan ancak WhatsApp kullandıkları için telefon numaranız telefonlarında kayıtlı olan kişilerin çevrimiçi durumunuzu takip etmelerine izin vermek için üçüncü bir seçenek de vardır.

Bu seçeneği, yukarıda açıklanan gizlilik seçeneklerinin hemen altındaki ‘Kim yapabilir’ altında bulabilirsiniz. Durum güncellemelerinizi kimlerin görebileceğini değiştirmek istiyorsanız, daha sonra Whatsapp’ın Durum bölümünü açın ve Durumu Düzenle’yi seçin.

Durumunuzu görüntülemek istemiyorsanız, gizlilik ayarlarını öğrenmeniz gerekir.

Çevrimiçi Olduğumu Kimler Görebilir?

Kişi listenizdeki tüm kişiler, herhangi bir zamanda mevcut çevrimiçi durumunuzu görüntüleyebilir. Öte yandan, ayarlarınızı düzeltirseniz çevrimiçi durum herhangi bir bilgi bırakmaz.

Başkalarının en son ne zaman çevrimiçi olduğunuzu bilmesini önlemek için, gizlilik ayarlarınızın uygun şekilde ayarlandığından emin olun. Kişi listenizde olmayan biri sizi çevrimiçi olarak göremeyecektir.

Çevrimiçi durumunuzu güncellemeniz mümkün değildir. Sonuç olarak, bunun için gizlilik ayarlarını değiştiremezsiniz.

Whatsapp Gizlilik Ayarları

Bilmiyor olabilirsiniz, ancak WhatsApp’ın kontrol etmeniz gereken bazı güvenlik ayarları vardır. WhatsApp ile ilgili önemli bir sorun, telefonunuz internete her bağlandığında, uygulamanın diğer kullanıcılara, kişi listenizde olmasalar bile çevrimiçi olduğunuzu söylemesidir.

İnsanlar sadece “çevrimiçi” kelimesini gördükleri için bunun sorun olmadığını düşünebilir, ancak sohbetlerinde herkese “x çevrimiçi” der.

Öncelikle, bir mesaj gönderirken yalnızca internete bağlı olduğunuzdan emin olun. Bunu yapmak için Whatsapp > Ayarlar > Mobil Ağlar’a gidin. “Veri dolaşımı açık” kutusunu işaretleyin ve ardından interneti kullanmanız gerekmediğinde kapatın.

İkinci olarak, uygulamada daha özel bir deneyim istiyorsanız WhatsApp güvenlik ayarları kontrol edilmelidir.

Bu ayarlara ulaşmak için Whatsapp > Ayarlar’a tıklayın. Şimdi listedeki “Güvenlik” adlı son seçeneğe tıklayın. “Burada yapabileceğiniz birçok farklı şey var, ancak bu iki onay kutusunu etkinleştirmenizi öneririm: “Güvenlik Bildirimlerini Göster” ve “Parola Gerektir”. “

WhatsApp için diğer güvenlik ayarları arasında geçmişinizi silme özelliği de bulunmaktadır, böylece diğer kullanıcılar ne mesajlaştığınızı göremez. Whatsapp > Ayarlar > Sohbetler > Sohbet Geçmişi’ne gidin.

“Sohbet geçmişini sakla” kutusunun işaretini kaldırın ve ardından geri düğmesine basın. Bu şekilde, bir sohbete her girdiğinizde uygulama boş olduğunu söyleyecektir.

Sonuç Olarak Özetle;

Çevrimiçi gizlilik hafife alınmaması gereken bir konudur. Bilgilerinizi nasıl koruyacağınızı öğrenmek ve yalnızca en çok güvendiğiniz kişilerin bilgilerinizi görmesine izin vermek önemlidir.

WhatsApp, gönderilen ve alınan mesajların gizliliğini sağlamak için şifreli mesajlar sunar. Gizlilik önlemlerini artırmak için çalışmaya devam ediyorlar. Güvenlik önlemlerini nasıl alabileceklerini öğrenmek de kullanıcıların sorumluluğundadır.

“Durum” ve “son görülme” gibi gizlilik ayarlarının nasıl değiştirileceğini öğrenmek, bilgileri bilinmeyen kişilerden koruyacaktır. WhatsApp’ta daha fazla iyileştirme ortaya çıktıkça, kullanıcılar bilgilerini korumak için bu ek önlemleri takip etmelidir.

4.9/5 - (30 Kişi Puan Verdi)

Yorum yapın